فناپ‌تک؛ گام نخست برای تولید محصولات دیجیتال - Fanap Tech
خانه / اخبار / فناپ‌تک؛ گام نخست برای تولید محصولات دیجیتال

فناپ‌تک؛ گام نخست برای تولید محصولات دیجیتال

کارخانه فناپ تک

گام نخست برای تولید محصولات دیجیتال

اگر فعال حوزۀ آی‌تی یا استارت‌آپ باشید و اخبار این حوزه را دنبال کنید، شاید نام هولدینگ فناپ را شنیده و احتمالاً مطلع باشید که یکی از شرکت‌های این هولدینگِ متعلق به بانک پاسارگاد به نام فناپ‌تک از سال 1394 در شهرک صنعتی خرمشهر دستگاهای کارتخوان بانکی Castles را تولید و به بازار داخلی عرضه می‌کند.

در خرداد امسال، کارخانۀ جدید فناپ‌تک با ده‌هزار متر فضای تولید در منطقۀ آزاد اروند و شهرک صنعتی خرمشهر افتتاح شد و مسئولان منطقه، بانک پاسارگاد، فناپ و مدیر عامل فناپ‌تک قول سرمایه‌گذاری در تولید محصولات متنوعی را در حوزۀ زندگی دیجیتال دادند.

مطلع شدیم که فناپ‌تک، در این هفته، تولید یکی از محصولات این حوزه یعنی «اندرویدباکس» را آغاز کرده است و در بخش اول حدود 7000 دستگاه اندرویدباکس را تولید و به بازار عرضه خواهد کرد. اندرویدباکس یک دستگاه کوچک و اقتصادی مبتنی بر پلتفرم اندروید است که به کمک آن به‌سادگی می‌توان از همۀ امکانات تلویزیون‌های هوشمند هنگام نیاز استفاده کرد.

حمیدرضا سعدی، که به تازگی به عنوان معاون تولید و مدیر کارخانۀ فناپ‌تک معرفی شده است، در مورد این محصول می‌گوید:

در راستای وعدۀ مدیران شرکت برای تولید محصولات دیجیتال زندگی هوشمند، تولید اولین محصول این حوزه در هفتۀ جاری در کارخانۀ فناپ‌تک آغاز شد. این محصول که اندرویدباکس نام دارد در بخش اول به صورت CKD تولید خواهد شد و در مراحل بعد برد و سایر بخش‌های آن در قسمت‌های مختلف کارخانه تولید و در نهایت در خط مونتاژ قطعات الکترونیک، مونتاژ و به بازار عرضه خواهد شد.

اندرویدباکس محصولی است که در سال‌های اخیر با توجه به گسترش بازار شرکت‌های VOD با اقبال خوبی از سوی مصرف‌کنندگان روبه‌رو شده و شاید یکی از دلایل این اقبال هزینۀ کمتر برای به‌روزرسانی و هوشمندسازی تلویزیون‌های خانوارهای ایرانی باشد، به این جهت که تفاوت قیمت یک تلویزیون هوشمند با یک دستگاه اندرویدباکس بسیار قابل ملاحظه است و مصرف‌کننده ترجیح می‌دهد که با هزینه کمتری به خدمات قابل ارائه بر روی سیستم‌های اندروید خانگی دسترسی پیدا کند. با همین دیدگاه، فناپ‌تک اقدام به تولید این محصول کرده است و امیدواریم که با بازخوردی که این دستگاه‌ها از بازار خواهند گرفت، این امکان را داشته باشیم که بخش‌های بیشتری از این دستگاه را داخلی‌سازی کنیم و در بخش بعدی تولید، شرکت‌های عرضه‌کنندۀ این محصول در بازار بتوانند با ویژگی‌های اختصاصی خودشان مثل طرح خاص بدنه یا پیکربندی‌های دلخواه تولید، دستگاه را به ما سفارش بدهند.

امیرعلی حبیبی، مدیر سخت‌افزار و شبکۀ شرکت فناپ‌تک که مدیر پروژۀ تولید اندوریدباکس هم هست، در مورد خصوصیات اندرویدباکس تولید فناپ‌تک می‌گوید: در ارائۀ محصول حاضر سعی کردیم که ویژگی‌ها و نیازمندی‌های مصرف‌کنندۀ خانگی در ایران را مد نظر داشته باشیم و دستگاهی با توانایی بیشتر از دستگاه‌های موجود در بازار تولید کنیم. به همین دلیل، این دستگاه با اندروید 9 عرضه می‌شود و از پردازشگر قوی‌تری استفاده شده است و دستگاه را به 4 گیگابایت رم و 32 گیگابایت فضای ذخیره مجهز کرده‌ایم که دست مصرف‌کنندگان برای استفاده از برنامک‌های بازی و ذخیرۀ اطلاعات روی دستگاه باز باشد، ضمن اینکه یک درگاه اتصال کارت SD دو درگاه USB هم برای افزایش فضای ذخیره (انواع هارد اکسترنال) و سایر ارتباطات روی دستگاه وجود دارد. انواع خروجی‌های صدا و تصویر مثل HDMI و اپتیکال هم که به صورت روتین روی چنین دستگاه‌هایی عرضه می‌شود که دستگاه ما هم مستثنی نیست. کنترل از راه دور دستگاه هم یکی از بهترین‌ Air Mouseهای دنیاست که در جعبۀ دستگاه ارائه می‌شود و کاربر، دیگر نیازی به استفاده از ماوس نخواهد داشت. اضافه کنم که تیم فنی ما امکان ارائۀ لانچر اختصاصی برای مشتریان سازمانی را دارد و چون بخش زیادی از محصول داخلی‌سازی خواهد شد، تولید و ارائۀ خدمات پس از فروش اندروید به طور مستمر صورت خواهد گرفت.

بخشی از اندرویدباکس‌های تولیدشده با برند PODBOX به بازار عرضه می‌شوند. «پاد» یک اکوسیستم یکپارچۀ پلتفرمی دیجیتال است که با حمایت بانک پاسارگاد و توسط هولدینگ فناپ ایجاد شده است. محمدحسین نورانیان مدیر پروژۀ پاد دربارۀ «پادباکس» می‌گوید:

«پادباکس» به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط اتصال جامعه به سرزمین پاد برای خانۀ هوشمند، در نظر دارد تمام نیازهایی را که یک مشتری خانگی در فرهنگ و اقتضائات ایران دارد، برآورده سازد. این بدان معناست که توسط آحاد مردم جامعه، به‌ویژه خانواده‌ها قابل استفاده خواهد بود.

این اکوسیستم متشکل از سخت‌افزار و نرم‌افزاری (برنامک اندرویدی) است که هریک به‌صورت مجزا قابل ارائه خواهند بود. سخت‌افزار شامل اندرویدباکسی است که توسط لانچر اختصاصی که توسط تیم فنی «پادباکس» توسعه داده شده است، امکان برقراری ارتباط با آن میسر می‌شود. برنامک «پادباکس» نیز به‌صورت مجزا برای تلویزیون‎های اندرویدی و سایر اندرویدباکس‌های موجود در بازار توسعه داده شده است.

یادآور می‌شود فناپ‌تک در زمینۀ طراحی و تولید سخت‌افزارِ راهکارهای بانکی و پرداختی، تولید قطعات یدکی دستگاه‌های کارتخوان، تعمیر و نوسازی کارتخوان‎های بانکی، تولید رول کاغذ حرارتی نیز فعالیت دارد و با اضافه شدن کارخانۀ تولید باتری در دامغان، حوزۀ کاری خود را به تولید باتری و UPS نیز گسترش داده است. انتظار می‌رود تا پایان سال 1400 بیش از 350 نفر به طور مستقیم در کارخانه‌های شرکت فناپ‌تک مشغول به فعالیت باشند. فناپ‌تک در سال گذشته با افزایش 65 درصدی فروش خود موفق شده است در رده‌بندی IMI100 به رتبۀ 348 صعود کند و با تمرکز بر افزایش امکان اشتغال متخصصان ساکن در مناطق کمتر توسعه‌یافتۀ کشور، قصد دارد شهر خرمشهر را بدل به قطب تولید محصولات دیجیتال کشور کند. با همین نگاه، تجهیزات دیگری در حوزۀ زندگی دیجیتال مانند مودم ADSL و LTE، دوربین مداربسته، تبلت، گوشی همراه، و ساعت هوشمند به‌زودی به مجموعه محصولات این شرکت اضافه خواهد شد.

همچنین ببینید

چرا کارت‌خوان‌های اندرویدی؟

دستگاه‌های کارت‌خوان مدت‌هاست که وجود دارند، اما هیچ‌گاه از تکامل جا نمانده‌اند. ثبت سفارش و …

 طراحی سایت